Lisek Lucek

Tania i wydajna farma Endermanów

Lisek Lucek • 23 czerwca 2019, 17:33

Farmy endermanów pozwalają na bardzo szybkie zdobywanie doświadczenia. Problemem większości z nich jest ich rozmiar i czas potrzebny do ich wybudowania. Jakiś czas temu na angielskim YouTube znalazłem sposób na stworzenie bardzo wydajnej farmy którą można wybudować w pół godziny. Nie potrzebujemy przy tym żadnych trudnych do zdobycia przedmiotów, a sama budowa też nie jest wcale skomplikowana.

Od wersji 1.13 zmieniono sposób spawnowania się mobów w ten sposób że im farm jest niżej tym jest bardziej wydajna. W związku z tym farmę wybudujemy najniżej jak tylko się da. Ponadto nad farmą nie możemy umieszczać żadnych bloków, bo znacząco obniżyły by one wydajność farmy.

Zaczynamy więc od wylania wiadra lawy na brzegu głównej wyspy Endu. Gdy lawa sięgnie dna wylewamy obok wodę.

 

Spływamy tą wodą na dół i budujemy platformę z jakiegoś materiału na którym nie będą się spawnować endermany (ja użyłem szkła, równie dobrze można by użyć liści). Po jej wybudowaniu możemy zbudować drabinę i pozbyć się wody. Jeśli wszystko dobrze zrobiliśmy to klikając F3 powinniśmy zobaczyć wysokość (współrzędną Y) równą 1. Potem zaczynamy budować pomost aby się oddalić mniej więcej na 100 - 150 bloków od głównej wyspy (nie chcemy by endermany na głównej wyspie obniżały nam wydajność farmy).

Gdy jesteśmy już wystarczająco daleko to możemy budować platformę na której będą się spawnować endermany. Na wersji 1.14 musi być na środku chunku by uzyskać najwyższą wydajność (na 1.13 nie musimy się tym przejmować). By zobaczyć granice chunków klikamy F3+G. Platformę budujemy tak jak na obrazku poniżej (tu też zamiast szkła można użyć liści).

Potem budujemy pomost długi na 20 bloków od platformy. Na końcu pomostu kładziemy 6 lejów i skrzynkę do której te leje są skierowane. Za lejami budujemy schodki jak na obrazku. Endermany powinny się zacząć już spawnować.

Część pomostu który budowaliśmy możemy zniszczyć i przekierować w stronę skrzynki (na platformę spawnującą nie będziemy już musieli chodzić).

Teraz budujemy klatkę do której będą wpadać endermany.

Na lejach kładziemy dywaniki i dokładamy zamknięcie z przodu.

Musimy jeszcze podwyższyć ściany i stworzyć małą przybudówkę dla „przynęty” (na 3. obrazku widok przekroju).

 Widok przekroju

Teraz najbardziej upierdliwy etap budowy. Musimy wejść do przybudówki, postawić na torach wagonik, stanąć obok i rzucać perłami Endu pod nogi aż się pojawi endermit. Gdy się pojawi to trzeba go nazwać i wepchnąć na niego wagonik tak by wsiadł on do środka (polecam wziąć diamentową zbroję z ochroną, koniecznie bez cierni i sporo jedzenia).

Gdy endermit będzie już w wagoniku dodajemy sufit nad przynętą. Gdy mamy sufit to stawiamy redstone tak jak na obrazku. Nad redstonem musimy jeszcze położyć dywaniki by endermany nie mogły się teleportować na dach. Zostaje nam już tylko postawić dźwignię i farma gotowa.

Obszar przed farmą możemy zagospodarować wedle uznania, z tym że należy pamiętać aby nie zostawiać miejsc gdzie enderman mógłby się zespawnować albo przeteleportować.

Farmę w akcji można zobaczyć na tym filmie:

Od 0 do 30 poziomu w niecałe 2 minuty?
Nieźle ;)

Do expienia polecam diamentowy miecz: grabież III, naprawa, ostrość V, szerokie ostrze III.

Farma do pobrania tutaj.

Oryginalna farma i wyjaśnienie zasady działania (po angielsku) tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=ckhe8ws-a4w

Minecraft

Komentarze

Napisz komentarz
Zaloguj (zarejestruj) się lub wpisz adres e-mail aby otrzymywać powiadomienia o odpowiedziach do twoich komentarzy.

X
Błąd wczytywania obrazu
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji: Polityka Cookies
X